בורדו זה...?

כנראה שאני מתאהבת סידרתית. אחרת, קשה להסביר את כל המקומות בהם אני מאוהבת. (נפש מפוצלת כבר אמרנו). נערכו כבר מליון מחקרים על התאהבות ויש עוד מליון תיאוריות לגבי הגורמים לה. וברור שהתאהבות היא סובייקטיבית והרבה פעמים חד צדדית. אבל חשוב לי שתדעו שאני לא קלת דעת ...זורמת, מתלהבת כזו  ... כי יש  המון מקומות שממש לא עושים לי את זה. לדוגמא, לונדון, ביקרתי בה מספר פעמים, בקונסטלציות שונות, נסיעות עבודה, ביקורים, עניינים משפחתיים, לפני 30, 10,3 שנים ולפני חודשיים,  ועדיין, היא פשוט לא "עושה לי את זה"  ושיסלחו לי כל הלונדונפיילים.

כבר מזמן רציתי לכתוב על בורדו, אהובתי, ולא כל כך ידעתי איך ואיפה להתחיל, כי היא כל כך עשירה ופנים רבות לה. אז חיפשתי DATA. מסתבר, שלמרות השינויי המורכב (יש שיגידו האמיץ או הטיפשי), שנים של עבודה בתאגידים (כתבתי על זה כאן) הטביעו בי את הצורך לDATA . מי היה מאמין שהפוסט הקטן הזה בפייסבוק (1) יהפוך ויראלי ויגיע תוך פחות מיממה ליותר מ 7000 איש??  

הפוסט הקטן שלי, התגובות לפוסט היו מגוונות מאוד, אבל בכללי : במקום הראשון כיכב היין  בפער ניכר אחריו הגיעו תשובות שקשורות לצבע (אדום, זה לא בורדו, השני משמאל וכו'), במקום השלישי זכו תשובות בהקשר גאוגרפי (עיר, צרפת וכו'). 

הפוסט הקטן שלי, התגובות לפוסט היו מגוונות מאוד, אבל בכללי : במקום הראשון כיכב היין  בפער ניכר אחריו הגיעו תשובות שקשורות לצבע (אדום, זה לא בורדו, השני משמאל וכו'), במקום השלישי זכו תשובות בהקשר גאוגרפי (עיר, צרפת וכו'). 

הרבה זרים נקשרו לבורדו: "פריז הקטנה", עיר "האומנות וההיסטוריה" ,"פנינת אקיטן", "היפהפייה הנרדמת"  ויש  אפילו זן כלבים שקרויי על שמה, "דוג דה בורדו".  שזה בונוס בפני עצמו כי אני אוהבת כלבים.

בורדו מגוונת,מעניינית ובעלת ניגודים רבים.

הארכיטקטורה העתיקה והמרהיבה שלה מהמאה ה18 הוכרה כאתר מורשת עולמי על ידי אונסקו.
יש בה רחובות קטנים, סימטאות צרות, בתי קפה, מסעדות וחנויות בוטיק יחודייות. לעומת זאת, יש בה את מדרחוב הקניות הגדול ביותר באירופה עם חנויות רשת שאפשר למצוא בכל עיר גדולה אחרת (לדעתי, משמים). יש בה חצרות נעולות עם מדרוגות שמבילות לאין נודע וככרות פתוחות, רחבות ידים עם מזרקות ובניינים מרשמים ועתיקים עם צריחים כמו באגדות. אפשר למצוא בה, בניין מפואר לצד משקוף שראה ימים טובים יותר. שווקי איכרים יומיים לצד בינאלת יין שנתית ויוקרתית עם שוק יין עצום. בקיץ \ אביב היא מציעה פסטיבלים למכביר ובחורף היא די מנומנמת. 

בורדו, תמונת רחוב

בורדו, תמונת רחוב

חצר נעולה 

חצר נעולה 

ויש בה אנשים טובים. בשיטוט האחרון שלי בבורדו נתקלתי בחנות וינטג' קטנה וחמודה, חלון הראווה שלה משך את תשומת ליבי, צילמתי והמשכתי. כשחזרתי הביתה, בחרתי באותה תמונה שצילמתי כתמונה הראשית לאתר שלי (בעבודה). אבל ... ויש אבל גדול, במבט מקרוב, התחוור לי שצילמתי עבודות אומנות יחודיות ואם אשתמש בתמונה, אפר זכויות יוצרים.

חנות קטנה ומטריפה, LA FELIZ

חנות קטנה ומטריפה, LA FELIZ

מה עושים? לא מצאתי תמונה אחרת שתעביר את המסר, את הצבעים והאווירה...  כמעט התייאשתי, אבל אז מצאתי איזה כיתוב קטנטן על אחד המוצרים שבתמונה,  חיפוש קצרצר בגוגל הניב את אתר ודף הפייסבוק (2) של החנות. להפסיד לא היה לי מה להפסיד, כתבתי להם על הדף ושלחתי להם בקשה קצרה דרך האתר וחיכיתי בקוצר רוח. אחרי יומיים רות ואנדראה חזרו אלי עם התשובה המיוחלת.  חמודות! 

התשובה של   LA FELIZ

התשובה של  LA FELIZ

עיר האומנות וההיסטוריה אמרנו כבר ...
אומנות מודרנית ועתיקה שזורות זו בזו ברחובותיה, סימטאותיה וכיכרותיה.  ממזרקות קלאסיות עתיקות (חלקן נבנו בכדי לספק מי שתיה לעניים וחלקן נבנו בכדי לפאר) לפסל מודרני (בגובה שבעה מטרים) ומסלול בסגנון "מוזיאון פתוח"  שמנקד את כל העיר. לאחרונה חידשו את הטיילת לאורך הנהר ובנו מראת מים המהווה מקום מפגש לזוגת אוהבים, חברים, משפחות וילדים. לבורדו יש גם היסטוריה ארוכה  ומרשימה ביותר, והיא נשלטה על ידי האנגלים לאחר שנכנעה בקלות (ששש ... לא מדברים על זה). 

פסל בבורדו

פסל בבורדו

תמונה מוזיאון פתוח

תמונה מוזיאון פתוח

השילוב בין היסטוריה לאומנות מועצם בשני מתחמים היסטוריים מיוחדים שכיום משמשים כמוזיאונים\ גלריות.  האחד הוא המוזיאון לאומנות מודרנית, הCPAC ,  ששימש בעבר כמחסן קולניאלי ליין, לא נשמע משהו?  ללא שום קשר לעבודות שמוצגות שם (אהבתי מאוד), דמיינו אתכם נכנסים לאולם גדול, עם תקרה גבוהה (אולם אבירים כזה, שתי קומות לפחות), עתירת קשתות, צועדים במסדרונות\ מרפסות היקפיים ומקושתים ובסוף מבקרים בגג שהוא למעשה חצר סגורה יפיפייה. 

והשני הוא מבצרי מספנות הנאצים U Boat. בתוך הבונקרים העצומים האלו והבלתי נתנים להריסה מתקיימות תערוכות אומנות יחודיות. צביונו של מהקום לא שונה, עצם העניין שלוקחים מקום כזה והופכים אותו לדבר דינמי, אומנותי ושוקק מצדיק את  התואר "עיר האומנות וההיסטוריה",  בהחלט שונה ושווה ביקור. 

מוזיאון ה     CPAC

מוזיאון ה  CPAC

ה     CPAC, מבט מבפנים

ה  CPAC, מבט מבפנים

הגג שלל ה     CPAC

הגג שלל ה  CPAC

פעם, בזמן אחר ובמקום אחר בצרפת, בסנט נז'אר ((Saint-Nazaire, מנהל מפעל של התאגיד בו עבדתי התרגש מאוד כשממע שאני מישראל. הוא לקח אותי לסיור  פרטי בחצר המפעל, פתח בפניי דלת ברזל כבדת משקל בקצה החצר וערך לי סיור פרטי בבנוקר כזה. תשתיות החשמל, המיים והביוב עבדו, ביקרנו במטבחים, בחדרי החיילים וגם בחדר הקצינים שציירו לעצמם חלון עם נוף על הקיר. ניסיתי למצוא את התמונות שצילמתי אז בכדי לשתף איתכם, אבל לא מצאתי ... חבל שלא פרסמתי אז בפייסבוק. אולי הוא היה מושיע אותי בפעם השלישית J.

ובחזרה לבורדו ולפוסט הקטן שלי... תגובה אחת  הזכירה לי נשכחות. הנה קטע וידאו קצרצר מרמת אביב ג' –הטלהנובלה הישראלית ששודרה בשנות התשעים. שווה צפיה.  אל תשכחו, בורדו היא הרבה יותר מיין!  

אי אפשר להגיש פילה ...... בלי יין בורדו! 

אי אפשר להגיש פילה ...... בלי יין בורדו! 

תודה ענקית לכל המגיבים לפוסט\סקר הקטן שלי! לאוסף תגובות מובחרות נוספות:https://www.facebook.com/Artyelet/